Ana sayfa Güncel Anıtkabir böyle inşa edilmişti

Anıtkabir böyle inşa edilmişti

52
0
PAYLAŞ

Amerikan arşivlerinden çıkan bir video dikkat çekti. Görüntülerde, Anıtkabir inşaatının 1952-1953 yıllarındaki son hali yer alırken, Ankara Ulus’taki heykelin ve Etnografya Müzesi’nin girişinin görüntüleri bulunuyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 10 Kasım 1938'te İstanbul Dolmabahçe'de hayatını kaybetmesinden sonra, naaşının geçici olarak Etnoğrafya Müzesi'nde defnedilmesine karar verilmişti. Atatürk'ü son kez görmek isteyenler için 19 Kasım 1938'de İstanbul'da bir tören düzenlenmiş ve tören sonrası Atatürk'ün naaşı Yavuz Zırhlısına konarak Ankara'ya gitmek üzere İzmit'e doğru yola çıkmıştı. 

Anıtkabir'in inşaatı ise 1943 yılında başlamıştı. 10 yıl süren inşaat sonrasında, Ankara caddelerinde Anıtkabir'in açılışı için birçok tören düzenlenmişti. Atatürk, Anıtkabir'e 10 Kasım 1953 günü büyük bir törenle getirilmişti.

Amerikan arşivlerinden çıkan bir video ise dikkat çekti. Görüntülerde, Anıtkabir inşaatının 1952-1953 yıllarındaki son hali yer alırken, Ankara Ulus'taki heykelin ve Etnografya Müzesi'nin girişinin görüntüleri bulunuyor.

İşte o video:

Odatv.com

Kaynak : http://odatv.com/anitkabir-boyle-insa-edilmisti-10111852.html

BİR CEVAP BIRAK