Ana sayfa Teknoloji BTK'nın 5 Milyon TL'lik Lüks Araç Satın Alması Tartışma Yarattı

BTK'nın 5 Milyon TL'lik Lüks Araç Satın Alması Tartışma Yarattı

65
0
PAYLAŞ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK), bakanlıklardan habersiz 5 milyon TL’lik araç satın aldığı ortaya çıktı.

Bildiğiniz üzere ülkemizde son dönemde 'yerli üretime yönelme ve tasarruflu olma' uygulaması var. Hatta Başbakanlık konuyla ilgili bir genelge yayınladı ve özellikle kamu kurum ve kuruluşlarını yerli üretim ürünlerden yana olmaya çağırdı. Ancak gerçekleştirilen incelemeler sonunda BTK'nın bu genelgelere uyum sağlamadığı ve toplamda 5 milyon 378 bin liralık araç satın aldığı ortaya çıktı.

BTK, kuruma ait 55 araçtan 43'ünün 'ekonomik ömrünü' doldurduğunu ve bu yüzden de yeni araç alma ihtiyacının oluştuğunu söyledi. Aynı zamanda yerli üretim araçların teknik özellikler bakımından 'ihtiyaçlarını karşılamadığını' da ekleyen BTK, Sayıştay'ın hazırladığı rapora göre Başbakanlık genelgesine aykırı olarak 15 adet VW Tiguan 2.0 Highline arazi binek araca 3 milyon 181 bin 610 lira ödedi. 2 adet Mercedes Benz Intouro ve bir adet Mercedes Benz Tourismo otobüse ise 2 milyon 196 bin 815 TL verildi.

BTK'nın savunmasına Sayıştay'ın cevabı ise “Alınacak araçlar lüks ve gösterişten uzak olmalıdır. Türkiye'de ihtiyacı karşılayacak nitelikte araç imal edilmektedir” oldu. “Yasa hükümlerine göre edinilen taşıtların, muayyen ve standart tipte, lüks ve gösterişten uzak, ucuz ve ekonomik olanlardan temin edilmesi şarttır. İhtiyaçların yerli ürünlerden karşılanması da ekonomimiz açısından önem taşımaktadır' ifadelerinin de yer aldığı Sayıştay raporuna göre BTK, araç alımlarında Kalkınma Bakanlığı'ndan görüş de almamış.

Kaynak : https://www.webtekno.com/btk-nin-5-milyon-tl-lik-luks-arac-satin-almasi-tartisma-yaratti-h55006.html

BİR CEVAP BIRAK