Ana sayfa Güncel Darbeci askerler bakın neden korkuyormuş

Darbeci askerler bakın neden korkuyormuş

108
0
PAYLAŞ

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Yunanistan’a kaçan darbeci askerler, “kaçırılmaktan korktukları için” başka bir ülkeye gitmek istiyor…

Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan darbeci sekiz askerin avukatı, müvekkillerinin Yunanistan'da kalmaktan "korktuklarını" açıkladı.

Davaya ilişkin savunma ekibindeki hukuk profesörü Nikos Alivizatos, askerlerin Türk ajanları tarafından kaçırılma endişesiyle Yunanistan'da kalmaktan korktuğunu dile getirdi.

DW Türkçe'nin haberine göre, Alivizatos, askerlerin, eğer kendilerine izin belgesi verilirse başka bir Avrupa Birliği ülkesinde ya da başka bir ülkeye yerleşmeye çalışacağını da belirtti. 

"KAÇMA ŞÜPHESİ"

Türkiye'nin, iadesini istediği sekiz askerden ikisine Yunanistan tarafından iltica hakkı tanınmıştı. Yunan hükümeti kararın iptali için konuyu temyiz mahkemesine taşımıştı. 

Yunanistan'a sığınan Türk askerler, Ankara-Atina hattında gerginliğe neden olan konuların başında geliyor. Gerginlik, iki Yunan askerinin Türkiye sınırını geçtikleri gerekçesiyle Mart ayında gözaltına alınmasıyla daha da tırmanmıştı. Askeri casuslukla suçlanan Yunan askerleri, "kaçma şüphesi" nedeniyle tutuklu bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada askerlerin takas edilmesini önermişti. Bu öneri, Yunan mevkidaşı Prokopis Pavlopulos tarafından reddedilmişti.

Sekiz askerin iadesi, Türkiye'de adil bir şekilde yargılanmayacakları gerekçesiyle Yunan Yüksek Mahkemesi tarafından reddedilmişti.

Odatv.com

Kaynak : http://odatv.com/darbeci-askerler-bakin-neden-korkuyormus-17051847.html

BİR CEVAP BIRAK