Ana sayfa Güncel Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: Atatürk bizim ortak değerimiz

Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: Atatürk bizim ortak değerimiz

122
0
PAYLAŞ

ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “Atatürk bizim ortak değerimiz. Atatürk‘ü seviyoruz ama Atatürk tekelciliği yapmıyoruz. Atatürk, milletimizin ortak malıdır, herkesin sevmesini, anlamasını istiyoruz.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Tezcan, Ağrı’nın Eleşkirt ilçesinde PKK terör örgütüne yönelik yürütülen operasyon sırasında bir uzman çavuşun şehit edildiğini belirterek, Türk milletine başsağlığı, şehit uzman çavuşa da Allah’tan rahmet diledi.

KKTC’nin 34. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Tezcan, Kıbrıs Türklerinin sorunlarının çözüldüğü bir süreci arzu ettiklerini, KKTC’nin üzerine düşeni gerçekleştirdiğini, uluslararası toplumdan da üzerine düşeni yapmasını beklediklerini aktardı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 79. yılında bir kez daha andıklarını belirten Tezcan, 10 Kasım’da vatandaşların akın akın Anıtkabir’e gittiğini ifade etti.

Bülent Tezcan, “Atatürk’ün büyüklüğü her geçen gün bir kere daha anlaşılıyor. Bölgede, dünyada, Türkiye’de yaşananlara baktığımızda Atatürk’ün ne büyük bir lider olduğunu bir kere daha görüyoruz. Atatürk bizim ortak değerimiz. Atatürk’ü seviyoruz ama Atatürk tekelciliği yapmıyoruz. Atatürk, milletimizin ortak malıdır, herkesin sevmesini, anlamasını istiyoruz.” diye konuştu.

Offshore eleştirisi

Bu konuda kendilerinin ve HDP’nin verdiği araştırma önergelerinin AK Parti oylarıyla reddedildiğini bildiren Tezcan, Başbakan Yıldırım’ın bu konuda “araştırılsın” demesine rağmen, önergelerin reddedildiğini savundu.

Tezcan, “Başbakan ‘soruşturma açılmasını özellikle istiyorum’ dedi. Kendisine teşekkür ediyoruz. Başbakan araştırılsın diyor ben merak ediyorum AK Parti’li milletvekillerini, Başbakan ‘tavşana kaç, tazıya tut’ mu diyor? Kamuoyunun önünde bu işi araştırılsın deyip Meclis Grubu’na ‘reddedin’ diye talimat veriyor demek ki. Ya da grup, başbakanı dinlemiyor. Şimdi düşünün ki burada bu tablonun sonucunda artık Türkiye’de bir offshore’cu Başbakanımız var. Bu açık. Bunların araştırılmasını Meclis’teki parmak hesabıyla önleyip, bunu haber yapan gazetelere tazminat davası açarken, dönüp hala 11 yıldır, hükümet olarak görevini yerine getirmeyip offshore cennetlerinin listesini yayınlamayan bir hükümetin başbakanının yakınların da o cennetlerde şirketleri varsa onun adı offshore’cu başbakandır. O zaman bize de Meclis’te düşen bir başka görev var, offshore’cu başbakan hakkında gensoru önergesi vereceğiz. Arkadaşlarımız hazırlık yapıyorlar, gensoru önergesi hazırlayacağız. Türkiye böyle bir tabloyu hak etmiyor. Önümüzdeki günlerde bu konuda Meclis’te Başbakan hakkında gensoru önergesi vereceğiz. Orada daha ayrıntılı bu konuları TBMM’de tartışacağız.” şeklinde konuştu.

İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile ilgili istinaf mahkemesinin “davayı ben göreceğim” dediğini aktaran Tezcan, “Ama bu istinaf mahkemesi kendi kararına rağmen tahliye kararı vermemiştir. Derhal tahliye edilmesi gerekir. İstinaf mahkemesi duruşma gününü beklemeden karar vermeli.” dedi. 

“AK Parti, darbe girişiminin siyasi ayağını çıkarma gayretinde değil”

İsmail Kahraman’ın adaylığı ile ilgili bir soruyu da yanıtlayan Tezcan, “Sayın İsmail Kahraman’a hayırlı olsun, başarılar diliyorum. Ama nasıl seçilecek merak ediyorum. Herhalde seçilemez. Çünkü AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan’ın 10 Kasım’daki konuşmasını dinledikten sonra ben Sayın İsmail Kahraman’a destek vereceği noktasında biraz tereddütlüyüm. Sayın Erdoğan’ın desteğini almazsa, AK Parti Grubu’nun desteğini almazsa nasıl seçilir, onu kestiremiyorum.” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin seçimlere dönük iş birliği açıklamalarının sorulması üzerine de Bülent Tezcan, CHP’nin barajla ilgili düşüncesini çok net ifade ettiklerini hatırlattı.

CHP olarak seçim barajının tamamen kalmasının illa olacaksa da yüzde 3’ün konuşulabileceğini belirten Tezcan, “Seçimler sürecinde biz partiler üzerinden bloklar tarif etmedik, etmeyi doğru da bulmuyoruz. Tarif etmek isteyenin kendi tercihidir ama biz demokrasi üzerinden buluşmalar tarif ettik, etmeye de devam ediyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Tezcan, başka bir soruyu yanıtlarken de AK Parti’nin 15 Temmuz darbe girişiminin siyasi ayağını çıkarma gayreti olmadığını savundu.

Muhabir: Barış Gündoğan

Kaynak : http://aa.com.tr/tr/politika/genel-baskan-yardimcisi-tezcan-ataturk-bizim-ortak-degerimiz/966381

BİR CEVAP BIRAK