Ana sayfa Güncel Hakan Atilla davasında sıcak gelişme

Hakan Atilla davasında sıcak gelişme

170
0
PAYLAŞ

Reza Zarrab davasında, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılanan ve jüri heyetinin kendisine isnat edilen altı suçlamanın beşinden suçlu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın alacağı cezayla ilgili karar duruşması bugün 17:00’de başladı.

Jürinin, kendisine isnat edilen altı ayrı suçlamanın beşinden suçlu bulduğu Mehmet Hakan Atilla için verilebilecek maksimum hapis cezası toplam 105 yıl…

Hakan Atilla ilgili yapılan duruşmada Hakim Richard Berman’ın bugün karar vermesi bekleniyor.

Duruşma salonuna önce Hakan Atilla’nın avukatları geldi. Ardından savcılar da kendilerine ayrılan masaya oturdular. 

Hakan Atilla duruşma salonuna girdi. Hakim Berman da salona giriş yaptı. Berman “Ele almamız gereken birçok konu var, bu biraz zaman alabilir. Bir saatten fazla olabilir, hatta iki saat sürebilir” dedi.

NE OLMUŞTU

Reza Zarrab yargı sürecinde savcılık adına itirafçı tanık olarak duruşmalarda ifade vermişti. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yaklaşık beş hafta süren duruşmaların sonunda 12 kişilik jüri heyeti, Hakan Atilla’ya, isnat edilen altı ayrı suçlamanın beşinden suçlu olduğuna karar vermişti.

Atilla’nın New York’ta tutuklanmasından itibaren başlatan yargı süreci şöyle gelişmişti:

Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, 23 Mart’ta giriş yaptığı New York JFK Havalimanı’nda gümrük memurları ve ajanlar tarafından kısa bir süre sorgulandıktan sonra ABD’ye girişine izin verilmişti.

New York’tan Londra’ya gitmek için 27 Mart günü tekrar JFK Havaalanına giden Atilla, FBI ajanları tarafından Reza Zarrab soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. Atilla, Zarrab’ın da bulunduğu Manhattan’daki MCC Metropolitan Correctional Center Cezaevine götürülmüş, bu cezaevinde bir ayrı hücrelerde Zarrab’la birlikte kalmıştı.

Tutuklandıktan bir gün sonra mahkemeye çıkartılan Atilla’nın hakkında hazırlanan iddianame yüzüne okunmuş, Sulh Hakimi James C. Francis, Atilla’nın tutukluluğunun sürmesine hükmetmişti.

Atilla hakkında hazırlanan 40 sayfalık iddianamede görevinden alınan New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara’nın imzası vardı.

Hakan Atilla daha sonra, suçlandığı Zarrab davası hakimi Richard Berman’ın karşısına çıkmıştı. Atilla, Hakim Richard Berman’a hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini, Zarrab’la hiç bir ilişkisi olmadığını söylemişti.

24 Nisan 2017 tarihinde yeniden hakim karşısına çıkartılan Atilla’nın dosyası Zarrab dosyasıyla birleştirilmişti.

Atilla’nın avukatları, müvekkillerinin dosyasının Zarrab’dan ayrılmasını isteyip ayrı yargılanmasını talep etmişti. Hakim Berman, yapılan bir dizi ara duruşmanın ardından savcılığın argümanlarını haklı bularak, Atilla’nın kefalet talebini kabul etmemişti. Atilla’nın davasının, Zarrab dosyasından ayrılmaması ve Atilla’nın tutuklu olarak yargılanmasına hükmetmişti.

ZAFER ÇAĞLAYAN EKLENDİ

Zarrab davasının yeni iddianamesine eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Halkbank eski Genel Müdürü Süleyman Aslan da eklenmesiyle, Atilla’nın şartları daha da ağırlaşmıştı. Hakim Berman davanın seyrinin yeni iddianameyle değiştiğini belirtmişti.

Zarrab davasına eklenen yeni sanıklarla ve yeni iddianameyle birlikte Hakan Atilla için istenen hapis cezasının süresi de artmıştı Hakan Atilla için istenen hapis cezasının toplamı 135 yıl olmuştu.

Zarrab soruşturmanın odak noktası olduğu iddia edilen Halkbank’ın ortaklık yapısı mahkemeye açıklanmıştı. Bilinenin aksine Halk Bankası’nın çok sayıda Amerikalı ortağı da olduğu ortaya çıkmıştı.

ZARRAB ORTADAN KAYBOLDU

Bir çok ara duruşma yapıldı sonuç alınamayınca hakim nihai kararını vererek davanın asıldan görüleceği ve 12 kişilik jüri heyetinin de yer alacağı duruşmaların 27 Kasım 2017 tarihinde başlamasına hükmetmişti.

Atilla, Türkiye’den telekonferans yoluyla bazı tanıkların dinlenmesini istemiş,hakim de bu talebi kabul etmişti. Sürenin Türkiye’deki tanıkların hazırlanması için yeterli olmadığı gerekçesiyle Atilla’nın yeniden duruşmaları erteleme talebi hakim tarafından reddedilmişti.

Sarraf’ın savcılıkla iş birliği yapıp başlayacak duruşmalarda Atilla’nın aleyhine tanıklık edeceği iddiaları ortaya atıldı. İddialar sonrası Sarraf birden ortadan kayboldu.

Türkiye ile ABD arasında Sarraf davası krizi yaşandı. Türkiye, Amerikalı makamlara Zarrab’ın nerede olduğunu sordu.

Zarrab’ın savcılıkla uzlaştığı ve tanık olacağı konusunda ilk resmi açıklama New York Güney Bölgesi Başsavcı yarımcısı David Denton’dan gelmişti. Denton, Sarraf’ın Mehmet Hakan Atilla’nın davasında anahtar bir tanık haline geleceğini belirtmişti. Savcı Yardımcısı Denton, 2011 yılından beri İran’a uygulanan ambargonun delinmesiyle ABD’nin güvenliğinin tehdit edildiğini öne sürmüştü.

Savunmanın erteleme talebini reddeden Hakim Berman, Zarrab’ın mahkemede tanık olarak dinleneceğini belirtmişti. Zarrab’ın hakkındaki suçlamaları kabul ettiği belirtilmişti.

Zarrab tanıklığa başladı. Reza Zarrab, Mehmet Hakan Atilla davasında tanık olarak verdiği ifadesinde Zafer Çağlayan’a rüşvet verdiğini belirtmiş, Atilla’ya ise asla rüşvet vermediğini söylemişti. Zarrab, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’la 2012 başında görüştüğünü, önce reddedildiğini, arkasından da eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’dan Halk Bankası’yla çalışmak için yardımını istediğini söylemişti.

Çağlayan’ın işlemlerden elde edilecek gelirin yarısını isteğini ifade eden Zarrab, Çağlayan’a “Zafer Çağlayan’a 31 milyon 789 bin Euro, 2,5 milyon TL, 4,8 milyon Amerikan doları ödedim” demişti.

Zarrab eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu Barış Güler’den yardım istediğini, babasının Çin’deki bankalara referans mektubu vermesi için Barış Güler’e 100 bin dolar verdiğini öne sürmüştü. Zarrab, Barış Güler aracılığıyla Çin’de ortak aradığını belirtmişti.

Atilla ve Zarrab’ın arasındaki ilişki sorgulanmıştı. Savcılık ikilinin aralarında geçen konuşma tapelerini Zarrab’a sormuştu. Zarrab, rüşveti eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Süleyman Aslan’a verdiği ancak Atilla ile direk bir rüşvet ilişkisi olmadığını iddia etmişti.

SUÇLU BULUNDUĞU İDDİALAR…

Atilla ani bir kararla Türkiye’deki tanıklarının hiçbirinin duruşmaya katılmayacağını bunun yerine savcılığın tüm sorularını kendi yanıtlama kararı aldığını açıklamıştı.

Mehmet Hakan Atilla, avukatı Fleming’in kendisine yönelttiği sorular sırasında ailesinin fotoğraflarının gösterilmesi üzerine gözyaşlarına hakim olamamıştı. Atilla 269 gündür eşini göremediğini çocuğunu ise sadece 2 saat görebildiğini söylemişti.

Duruşmaların sonuna gelindiğinde 12 kişilik jüri heyeti kararını açıklamıştı. Atilla hakkındaki altı ayrı suçlamanın beşinden suçlu bulunmuştu. Atilla’nın suçlu bulunduğu iddialar; ABD ve özellikle de Amerika Maliye Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurmak, İran’a uygulanan Amerikan ambargosu ve Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı (International Emergency Economic Powers Act) delmek için kumpas kurmak, bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak, Amerikan bankacılık sisteminde sahtekarlık yapmak için kumpas kurmak ve yasadışı finansal işlemlere bilinçli olarak göz yummak.

Odatv.com

Kaynak : http://odatv.com/hakan-atilla-davasinda-sicak-gelisme-16051800.html

BİR CEVAP BIRAK