Ana sayfa Güncel Kudüs’ten canlı yayın

Kudüs’ten canlı yayın

143
0
PAYLAŞ

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başketi olarak tanıması, Kudüs’te protesto ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıdığını açıklamasına tepkiler devam ediyor. Bugün Kudüs’de Mescid-i Aksa’da kılınan Cuma namazının ardından, Filistinliler ABD Başkanı Donald Trump’ın bu kararını protesto ediyor. Dünyanın birçok bölgesinde de ABD’nin bu kararına karşı eylemler yapılıyor. İsrail polisi eylemcilere müdahale etti.

İşte Kudüs’ten canlı yayın:

FATİH CAMİİ’NDE KUDÜS PROTESTOSU

ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması, Fatih Camii’nde onlarca kişi tarafından protesto edildi.

15 TEMMUZ ŞEHİTLER KÖPRÜSÜ’NDE KUDÜS PROTESTOSU

15 Temmuz Derneği üyesi yaklaşık 200 kişilik grup, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu Yakası çıkışındaki Şehitler Makamı önünde toplandı. Kalabalık, ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile “Vatana nasıl sahip çıktıysak, Kudüs’e de öyle sahip çıkarız”, “Kudüs bitmeyen duamızdır”, “Kudüs Direnişine Selam” yazılı dövizler taşıdı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik, “İslam beldeleri ya doğrudan işgal, yahut darbeler, çalkantılar, rejim değişiklikleri gibi yerli maşalar kullanmak suretiyle tarumar ediliyor. İslami terörle aynileştirilmeye çalışılarak tüm dünyada Müslümanlara karşı bir nefret kampanyası körükleniyor. İslam ülkelerini tek tek düşüren küresel şeytan, son kale olarak gördüğü Türkiye’ye yönelik hayallerini bir türlü gerçekleştirememiş ve 15 Temmuz gecesi unutamayacağı bir hezimete uğramıştır. Bunun kuyruk acısıyla, DAEŞ, PYD, FETÖ gibi terör örgütleriyle kirli ilişkisi deşifre olan ABD, şimdi de İslam’ın ilk kıblesine yönelik bir tecavüze yeltenmektedir. Mekke ve Medine ne ise Kudüs’te odur. Tüm İslam dünyasında ve mazlum coğrafyalarda heyecana sebep olan ve yeni bir umudun kıvılcımı olan 15 Temmuz zaferi inanıyoruz ki dalga dalga büyüyecek ve Kudüs’ü işgalden kurtarma azmiyle yeni bir dirilişin işaret fişeği olacaktır” diye konuştu.

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ’NDE KUDÜS PROTESTOSU

Kocaeli Üniversitesi’nde öğrenim gören Anadolu Gençlik Derneği üyesi yaklaşık 300 öğrenci, Umuttepe Kampüsü’nde toplanarak, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve İsrail Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararına tepki gösterdi. Grup üyeleri, Filistin ve Türk bayrakları taşıyıp, sloganlar atarak, kampüste yürüdü. Grup adına açıklama yapan Anadolu Gençlik Derneği Üniversite Başkanı Mücahid Sarımsakçı, ABD’nin aldığı kararın sadece Müslümanlar değil; vicdanı olan herkesi ilgilendiren bir karar olduğunu söyledi. Sarımsakçı, “‘Siyonizm taşeronu’ Trump, Filistin’in başkenti Kudüs’ü, İsrail’in başkenti olarak tanıyacakları ve Amerikan Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacaklarına dair açıklamalarda bulunmuştur. ABD, kendi kıtasından çıkıp, Orta Doğu’da işgalci İsrail’in planlarına öncü kuvvet olarak zemin hazırlamaktadır. Bu çıkış, aynı zamanda ABD’nin bu plandaki yerini alenen ayyuka çıkarmaktadır. Bu plan, bölgemizi ve insanları tehdit eden, Irak’ı parçalayan, Suriyelileri mülteci hale getiren, bir ucu Türkiye’mize dayanan siyonizm planıdır. Kudüs meselesi, bu plandan gayrı bir mesele değildir. ABD’nin aldığı bu karar, sadece Müslümanları ilgilendiren bir karar değil; vicdanı olan her insanı ilgilendiren bir karardır. ABD, burada insanlığa karşı bir suç işlemektedir; çünkü bir milletin ve devletin sınırları içerisinde başka bir devlet adına temsilcilik açma gibi bir işgal girişiminde bulunmuştur” diye konuştu.

Grup üyeleri, açıklamanın ardından eylemlerini sonlandırarak, olaysız dağıldı.

ŞANLIURFA KUDÜS İÇİN AYAKTA

Balıklıgöl’deki Dergah Camisi’nde cuma namazını kılan vatandaşlar, ardından Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüyüş yaptı. Yürüyüşten sonra, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Tel Aviv’de yer alan ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı basın açıklamasıyla protesto edildi. Açıklamanın ardından eylemciler, Balıklıgöl’den Haşimiye Meydanı’na kadar yürüdü. Çeşitli sloganların atıldığı yürüyüşte özel harekât polisleri zırhlı araçlarla önlem aldı.

SÜRYANİLER’DEN KUDÜS TEPKİSİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklamasına, Mardin’de yaşayan Süryaniler tepki gösterdi. Süryani Protestan Kilisesi Başpapazı Ender Peker, Kudüs’ün sıradan bir toprak parçası olmadığını belirterek, Kudüs’ün, Yahudiler, Müslümanlar ve Hrıstiyanlar için önemli ve kutsal bir kent olduğunu söyledi.

Süryani Protestan Kilisesi Başpapazı Ender Peker, Kudüs’ün asla sıradan bir toprak parçası olmadığını ve tüm dinler için kutsal bir öneminin olduğunu belirtti. Kudüs’ün bir isminin de barış şehri, selamet şehri anlamına gelen Darus-Selam olduğunu hatırlatan Peker, Amerikan’ın kararının yanında İsrail’in de Kudüs’ü başkent ilan etmesini tasvip etmediklerini söyledi. Kudüs’ün Hristiyan alemi için de büyük bir önem arz ettiğini ve hac merkezi olduğuna dikkat çeken Ender Peker, “Kudüs, hem Yahudiler, hem Müslümanlar ve hem de Hristiyanlar için önemli bir şehirdir. Hristiyan alemi için daha da büyük bir önem arz ediyor. Kudüs’teki Kıyamet Kilisesi Hristiyan alemi için hac merkezi konumundadır. Katolik ve Ortodoks mezhepleri için burası hac merkezidir” dedi. Kudüs’ün çözümüne din adamı gözü ile yaklaştığını ancak çözümünün siyasetçilerde olduğunu söyleyen Başpapaz Ender Peker, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu konunun çözümü için siyasiler ne konuşur ne görüşür o kadar ilgilenmiyorum. Ancak, ben bir din adamıyım ve olaya dini çerçeveden bakıyorum. Dini çerçevede de Kudüs kutsal bir yerdir. Birçok peygamberin üzerinden geçtiği bir yerdir. Burada kaldığı yaşadığı ve öldüğü bir yer, mukaddes bir yerdir. Barış anlamına gelen isminde olduğu gibi hangi milletten hangi dinden olursa olsun insanların orada bir arada barış içerisinde yaşaması gerekir diye düşünüyorum. Kudüs’ün formülünü siyasilerin bulması lazım. Nasıl yapacaklarını ben de bilmiyorum ama Kudüs’ün dini bir yer olması, manevi kutsal bir yeri olmasından siyasetle pek bir bağının da olmaması da gerekiyor. Onun için siyasetin dışında kalırsa iyi olur. Ama bu da bir gerçek ki Kudüs’ü siyasetin dışında bırakması gerekenler bile yine siyasetçilerdir. Ben kalkıp diyemem şöyle yaparım böyle yaparım. Ama siyasetçiler bir araya gelir konuşurlar sonuç itibariyle iş siyasetçiler de bitiyor. Bizim elimizden gelen duadır. Bizler de dua ediyoruz. Hatta son zamanlarda bu meselenin çözümü için 13 kilise olarak mektup yazıldı Trump’a. Kendisinden konunun çözümü için daha farklı yaklaşmasını istemiştik ama siyasetçiler genelde kendi menfaatleri için çalışırlar. Umuyoruz ki burası yine barış şehir olur ve bütün Ortadoğu’ya da barışı getirir” dedi.

Süryani cemaatinden 73 yaşındaki telkari ustası Suphi Hindiyerli ise, Küdüs’ün 3 semavi dinin ortak şehri olduğunu ifade ederek, “Kudüs başkent olmasın, Kudüs yalnız Yahudilerin değildir. Burası Hristiyanların, Müslümanların ve Yahudilerin ortak yeridir. Kudüs’ün başkent yapılmaması lazım, Yahudiler’den rica ediyorum, yapmayın kötü olur, insanlar ızdırap çekerler. Filistin ve İsrail arasında yine savaş çıkar, yine kan dökülür, insanlar mahvolur, aç kalırlar, susuz kalırlar, savaş içinde bir parça ekmek bulamazlar” diye konuştu.

EYÜP SULTAN CAMİİ ÖNÜNDE KUDÜS TEPKİSİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklaması Eyüp Sultan Camii önünde protesto edildi.

Eyüpsultan’daki sivil toplum kuruluşları Eyüp Sultan Camii’nde buluştu. Sabah namazının ardından cami önünde toplanan eylemciler ‘Kudüs Müslümanların onurudur’ yazılı dövizler taşıdı. Sık sık tekbir getiren grup adına yapılan açıklamada, “Ümmet olarak uyanmanın ve dirilmenin vakti gelmiş ve geçmektedir. Kudus ve Filistin’in işgali sadece Filistinllilerin değil, tüm insanların sorunudur. Bu mübarek toprakların tüm dünya Müslümanlarının öncelikli görevidir. Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın mukaddesatı Müslümanların kırmızı çizgisidir. Biz diyoruz ki, ümmet olarak mezhep, milliyet, aşiret ne varsa kenara bırakıp Kudüs ortak paydasında buluşup Kudüs’e sahip çıkalım” denildi.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NDEN ORTAK TEPKİ

İstanbul Üniversitesi’nde, içlerinde Türkiye Gençlik Birliği ve Vatan Partisi Öncü Gençlik’in de bulunduğu 18 örgüt ve öğrenci topluluğu harekete geçti. “Kudüs Onurumuzdur” başlıklı ortak bir bildiri yayımlayan topluluklar ABD’nin kararını tanımadığını ilan etti.

“1945 yılında Birleşmiş Milletler Antlaşması ile kabul edilen kuvvet kullanma yasağını ihlal eden İsrail devletinin on yıllardır süregelen işgallerine meşruiyet kazandıran ABD’nin bu kararı asla kabul edilemez. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını şiddetle kınıyoruz.” sözleri ardından hukuk ihlali vurgusu yapan topluluklar Kudüs’e sahip çıktı.

ÜNİVERSİTELERİN SESİ YÜKSELİYOR

Türkiye Gençlik Birliği de, İstanbul’daki Üniversitelerde açıklamalar ve afiş çalışmaları yaparak kararı tanımadığını ilan etmiş ve Filistin halkına dayanışma duygularını iletmişti.

AÇIKLAMA METNİNİN TAMAMI VE İMZACI KURULUŞLAR:

“KUDÜS ONURUMUZDUR!

Yaşadığımız son süreçte kutsallarımızı siyasi hesaplara kurban eden kararlar alındığını görmekte ve bu kararların bölgemizi ateş çemberinin tam ortasına atmak manasına geleceğini düşünmekteyiz. Filistin’i siyasi saiklerle kullanma planları 1917 Balfour Deklarasyonu ile başlamıştır. 1947 yılında bu konuda hiçbir yetkisi olmadığı halde “Paylaşım Planı” yayınlayıp, Filistin’de gayrı meşru bir İsrail kuran Birleşmiş Milletler, ilerleyen süreçte yapılan hiçbir hukuksuzluğa da mani olmamıştır. 1967’de Kudüs’ün işgaliyle başlayan kanlı süreç; İsrail’in 1980’de tek taraflı olarak kentin doğusunu ve batısını “birleşik başkenti” ilan etmesiyle devam etmiştir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi; 1980’de kabul ettiği 478 sayılı kararla, İsrail’in ilhak ve başkent ilanını geçersiz saymıştır ancak İsrail’e herhangi bir yaptırım uygulamamıştır.

1945 yılında Birleşmiş Milletler Antlaşması ile kabul edilen kuvvet kullanma yasağını ihlal eden İsrail devletinin on yıllardır süregelen işgallerine meşruiyet kazandıran ABD’nin bu kararı asla kabul edilemez. ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma yönündeki kararını şiddetle kınıyoruz.

Biz İstanbul Üniversitesi’nin farklı bölümlerinden öğrenciler olarak, bu apaçık hukuk ihlaline karşı dimdik bir duruş sergiliyoruz. Kudüs onurumuzdur!

Akademi ve Araştırma Kulübü

Atatürkçü Düşünce Kulübü

Çağdaş Politikalar Kulübü

Genç Hukukçu Kadınlar Kulübü

Hür Hukuk Kulübü

İdeal Hukuk Grubu

İnsan Hakları Kulübü

Türk Dünyası İktisadi Araştırmalar Kulübü

Türk İletişim Topluluğu

Türkçe Yaşam Kulübü

Anadolu Gençlik Derneği

Genç Kadın ve Demokrasi Derneği

Genç İnsani Yardım Vakfı

İstanbul Üniversitesi Ülkücüleri

Türkiye Gençlik Birliği

Türkiye Gençlik Vakfı

Ak Parti İstanbul Üniversitesi Teşkilatı

Vatan Partisi Öncü Gençlik”

Odatv.com

Kaynak : http://odatv.com/kudusten-canli-yayin-0812171200.html

BİR CEVAP BIRAK