Ana sayfa Teknoloji Lenovo, Kullanıcıların Bilgilerini Ele Geçiren Yazılım Yüzünden 3.5 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Lenovo, Kullanıcıların Bilgilerini Ele Geçiren Yazılım Yüzünden 3.5 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

133
0
PAYLAŞ

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biri olan Lenovo, 2014 yılında ABD’de satışını gerçekleştirdiği bilgisayarların içine VisualDiscovery adlı bir reklam yazılımı yerleştirmişti. Bu reklam yazılımı, bilgisayarı kullanan kişilerin internet geçmişini takip ederek, ödeme bilgilerine, sosyal güvenlik numarasına ve sağlık bilgilerine ulaşabiliyordu. Ayrıca internet geçmişinize göre takip ettiğiniz sitelere de sizin ilgi alanınıza özel reklamlar yerleştiriyordu.

2015 yılında bu yazılımı artık tamamen kullanmayı bırakan Lenovo’ya Federal Ticaret Komisyonu tarafından açılan bir davayla birlikte bir türlü anlaşmaya varılmamıştı. Şimdi ise yapılan anlaşmayı Lenovo’nun kabul etmesinin ardından Lenovo, kullanıcılardan izin almadan bilgisayarlarına yerleştirdiği reklam yazılımı sebebiyle 3.5 milyon dolar ceza ödeyecek.

3.5 milyon dolar ceza ödeyecek olan Lenovo, ayrıca böyle bir yazılımı kullanıcıların izni dışında asla bilgisayarlarına yüklemeyeceğini söylüyor.

Kaynak : https://teknosafari.com/lenovo-kullanicilarin-bilgilerini-ele-geciren-yazilim-yuzunden-3-5-milyon-dolar-ceza-odeyecek/

BİR CEVAP BIRAK