Ana sayfa Güncel “Patronların ensesindeyiz”

“Patronların ensesindeyiz”

60
0
PAYLAŞ

Türkiye Komünist Partisi’nin çağrısıyla oluşturulan “Patronların Ensesindeyiz” dayanışma, haberleşme ve mücadele ağının basın toplantısı dün farklı sektörlerden ve çeşitli işyerlerinden işçilerin katılımıyla yapıldı.

Türkiye Komünist Partisi’nin çağrısıyla oluşturulan “Patronların Ensesindeyiz” dayanışma, haberleşme ve mücadele ağının basın toplantısı dün farklı sektörlerden ve çeşitli işyerlerinden işçilerin katılımıyla yapıldı. Toplantıda, başta Flormar, Cargill, Üçüncü Havalimanı ve Anı Tur’da direnen işçiler olmak üzere çok sayıda sektörden işçiler, konuşmalar yaptı.

TKP Merkez Komite üyesi Alpaslan Savaş, ağın nasıl çalışacağına ilişkin bilgi verdi:

“Patronların Ensesindeyiz öncelikle haksızlık edeni, fahiş fiyatla halkın sırtından kazanmaya çalışanı, işçi hakkını tanımayanı teşhir edecek, haberini yapacak, duyuracak. İkincisi bu ağ işten atılan işçileri bir araya getirecek. Kriz nedeniyle işten çıkarılan işçilerin tek bir kuruşunun dahi yedirilmemesi ve işe geri dönmeleri için mücadele edecek. Bunun yanında bu ağ, işçilerin işten çıkarılmayı beklemeden işyeri komitelerini kurmalarını, işyerinde bir araya gelmelerini amaçlıyor. Ve son olarak tabii ki dayanışma bu ağın en önemli ayaklarından birini oluşturuyor. İşçilerin, emekçilerin yaşamsal ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlandığı kriz döneminde, bu dayanışma ağı emekçi halkın birbiriyle gösterdiği dayanışmanın örneklerini hayata geçirecek.”

CARGİLL İŞÇİLERİ: PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ AĞINI DESTEKLİYORUZ

180 gündür fabrika önünde direnişlerini sürdüren Cargill işçileri adına Abdullah, “Direnişin 150’nci gününde İstanbul’a başlattığımız yürüyüşte, fabrikanın önünden çıktığımızda tek başımızaydık. Ama yol boyunca bize verilen destek büyük bir moral oldu. İşverenler nasıl sürekli kontak halindeyse, biz işçiler de iletişim içinde olduğumuzda çok şey yapabiliriz” dedi.

“O MAKİNENİN DÜĞMESİ PARMAKLARINIZIN UCUNDA”

Tekstil işçisi Fatma ise, sektörün ağırlıkla kadın, çocuk ve göçmen emeğine dayandığını belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

“Patronlar, kriz olduğunu, maaşlara zam yapamayacaklarını söyleyip, sızlanıyorlar. Ama krizden önce de sızlanıyorlardı zaten. Ben yıllardır bu sektörde çalışıyorum, çok yerde çalıştım ve hiç sızlanmayan, “bu yıl da iyi kâr ettik” diyen patron görmedim. Patronların Ensesindeyiz ağını öncelikle kendi sektörümdeki arkadaşlarıma anlatacağım. Ve onlara şunu söyleyeceğim: O makinenin düğmesi sizin parmaklarınızın ucunda. İstediğiniz zaman açar, istediğinizde kapatırsınız.”

PLAZA VE OFİS ÇALIŞANLARI DA PATRONLARIN ENSESİNDE

Plaza ve ofis çalışanları adına konuşan Esin ise, beyaz yaka işçilerin de çalışma koşullarının çok ağır olduğuna vurgu yaptığı konuşmasında, fazla mesailerin çalışmalarının parçası olduğunu, yaşadıkları baskıdan dolayı her bir ofiste, plazada psikolojik tedaviye ihtiyaç duyan çalışanlar olduğunu belirtti. 

VESTEL İŞÇİLERİNDEN MESAJ

Toplantıda Manisa Vestel işçilerinin gönderdiği destek mesajı da okundu: “İnsanca çalışmak, insanca yaşamak istiyoruz. Ve biliyoruz ki, hak verilmez alınır! Bu nedenle bizler, gasp edilen her bir hakkımızı geri almak için PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ!”

Odea Bank Çağrı Merkezi’nde işten çıkarılan işçilerden biri olan Zerrin ise şunları söyledi:

“Patronların arka bahçeleri sandıkları yerdeyiz, oysa ki oralar emekçilerle dolu. Bu yüzden bu çalışmayla mesleki bilgimizi, sınıf kardeşlerimiz için kullanıp yalanlarla mücadele edebiliriz. Unutmamak lazım ki, en ufak bir örgütlü adımımız aslında bir avuç olan banka patronlarını korkutuyor.”

“BİZLERİN EKMEĞİNE MANİ OLUYORLAR”

Metal işçileri adına konuşan Yusuf, birkaç yılda bir yaşanan krizlerin faturasının her zaman işçilere kesilmek istendiğini belirterek şöyle konuştu: “Patronlar örgütlü şekilde bu krizleri aşıyorlar. Krizleri bahane göstererek bizleri işten çıkarmalarla, ücretsiz izinlerle bizlerin ekmeğine mani oluyorlar. Geride kalan işçilere ise ölümü gösterip, onları sıtmaya razı ediyorlar. Buna karşı bizler de örgütlü hale gelmeliyiz.” 

Ataması yapılmayan öğretmenler adına konuşan Cihan ise, atanamadığı için bilişim sektöründe çalıştığını belirterek, “Tüm atanamayan ve kadrolu öğretmen arkadaşlarımı bu mücadele ağının parçası olmaya çağırıyorum” dedi. 

Kafe bar emekçileri adına konuşan Işıl, kayıtdışı çalışmanın en yoğun olduğu sektörlerden birinde çalıştıklarını belirterek “10 saatten başlayıp, 16-17 saate ulaşan mesailer var. Kayıtdışı olduğu için işten çıkarmalar patronlar için çok kolay” dedi.

“HAKSIZLIKLARA KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ”

Apartman görevlilerinin temsilcileri olan Konut-İş Sendikası Genel Başkanı Alican Kayhan, kapıcıların, kalorifercilerin de fabrikada çalışanlar gibi zorluk yaşadıklarını belirttiğin konuşmasında “Haksızlıklara hukuksuzluklara karşı güç birliği yapmalıyız. Bizler de buradayız ve patronların ensesindeyiz” dedi.

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANI İŞÇİLERİ PATRONLARIN ENSESİNDE

Üçüncü Havalimanı’nda Şubat ayında yapılan eylemlerin ardından işten atılan işçilerden biri olan Halil, üçüncü havalimanı işçilerinin geri adım atmayacağının altını çizerek, “Havalimanında çalışan arkadaşlarımız, oradaki baskı ortamı nedeniyle burada değiller ve mesaj gönderdiler” dedi. Halil, havalimanı işçilerinin şu mesajını okudu:

“Türkiye’nin en büyük ve en kanlı şantiyesinden, Türkiye işçi sınıfının tekrar ayağa kalkması için, ülke siyasetine el atması ve patronlarla hesaplaşması çağrısını selamlıyoruz. Üçüncü Havalimanı şantiyesi, işçilerin ayaklanmasının patronları ne kadar korkutabileceğini de göstermiştir. PATRONLARIN ENSESİNDEYİZ çalışmasında üzerimize düşen görevlerin bilincindeyiz ve gün be gün bunları yaparak sınıf mücadelesini güçlendireceğiz.” 

Toplantıda konuşan işçi avukatlar, “Bir düzenin bizlere sunduğu tek şey olan çıkışsızlık, daha geçen hafta bir arkadaşımızın intiharına yol açtı. İşçi avukatlar olarak bizler de patron avukatların ensesindeyiz ve buradayız” dediler.

İnşaat işçileri adına konuşan Selahattin, şantiyelerin neredeyse hepsinde inşaat işçilerinin hak gaspına uğradığını, kriz döneminde patronların ilk kesintiyi baret, yelek gibi kişisel koruyucu ekipmandan yaptıklarını anlattı.

ANI TUR İŞÇİLERİNDEN ÇAĞRI VAR!

Eylül ayında işten çıkarılmalarının ardından yaptıkları direniş sonucunda haklarını alan Anı Tur işçileri adına konuşan Selda “Çağrımız öncelikle direnişte yanımızda olamamış olan ama halen haklarını alamayan Anı Tur işçisi arkadaşlarımıza. Bu ağ ile irtibata geçsinler, hakları için mücadele etsinler” dedi.

FLORMAR İŞÇİLERİ DE ÇAĞRININ PARÇASI

Direnişteki Cargill işçileriyle başlayan basın toplantısında son sözü, 152 gündür direnişi sürdüren Flormar işçileri aldı. Flormar direnişçilerinden Ayşe, “Desteklerle büyüyerek direnişimiz gün geçtikçe daha çok ses getiren bir hale geldi. Bizler patronumuzun ensesindeyiz ve hatta organize sanayideki tüm patronların ensesindeyiz” dedi ve 23 Ekim Salı günü 19.00’da, Gebze Çırağan Düğün Salonu’nda yapılacak Flormar işçileriyle dayanışma etkinliğine çağrı yaptı. 

KADIKÖY’DE TOPLANACAKLAR

Öte yandan, “Patronların Ensesindeyiz” çalışması kapsamında Kadıköy’deki genç kafe-bar ve mağaza çalışanları bir araya geliyor. 

Kadıköy gibi mekan ve mağazaların yoğunlaştığı, ağırlıklı olarak gençlerin uzun vardiyalarla çalıştığı semtlerde, güvencesizlik, sirkülasyon, çok düşük ücretler, mağaza/mekan içi baskı ve insafsız çalışma koşullarına dikkat çeken genç işçiler, toplantının duyurusu için çağrı metnine ek olarak bir de kısa video yayınladılar. 

Yayınladıkları çağrı metninde “Aklımızı ortaklaştırmak, ülkenin, işçilerin ve çalışma alanlarımızın koşullarını, örgütlenmenin olanaklarını konuşmak ve geleceğe daha güçlü yürüyebilmek için, boyun eğmemek için bir araya geleceğiz” diyen genç işçiler 15 Ekim Pazartesi günü sabah 11.00 ve akşam 20.00’da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplanacaklar. 

Odatv.com

Kaynak : http://odatv.com/patronlarin-ensesindeyiz-14101852.html

BİR CEVAP BIRAK