Ana sayfa Güncel Şiddet gören kadınlara mahkemeden iyi haber

Şiddet gören kadınlara mahkemeden iyi haber

143
0
PAYLAŞ

Ankara’da birlikte yaşayan Zeynep D. ile sevgilisi Okan D., Zeynep D.’nin hamile olduğunu öğrenmesinin ardından erkek arkadaşına şiddet uyguladığını iddia ederek nafaka istedi…

Ankara’da birlikte yaşayan Zeynep D. ile sevgilisi Okan D., Zeynep D.’nin hamile olduğunu öğrenmesinin ardından erkek arkadaşına şiddet uyguladığını iddia ederek nafaka istedi.

Ankara 2. Aile Mahkemesi, tarafların hukuken evli olmaması nedeniyle 6284 sayılı yasa kapsamında nafaka verilip verilmeyeceğini görüştü. Mahkeme, yasada evli olmayan çiftler yönünden nafaka verilmesine ilişkin açık bir hüküm bulunmadığına dikkate alarak, genç kadının başvurusunu, İstanbul Sözleşmesi’ni esas alarak karara bağladı.

Mahkeme sevgilisine şiddet uygulayan Okan D.’nin 3 ay süreyle Zeynep D.’yi şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama ve küçük düşürücü söz ve davranışlarda bulunmamasına, genç kadının konutuna, okula ve işyerine yaklaşmamasına ve iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesine karar verdi.

Mahkeme, 6284 sayılı Yasa’nın 5/4. maddesinde yer alan “şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı (Türk Medeni Kanun) kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla, hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir” hükmü uyarınca, tedbir kararı sürecince geçerli olmak üzere 300 TL nafaka ödemesine hükmetti.

İSTER EŞİNİZ İSTER AMCANIZ…

Ankara 2. Aile Mahkemesi’nin kararını Odatv’ye değerlendiren Avukat Ezgi Sağcan Mavıoğlu, “Kanun diyor ki aynı evde devamlı olarak birlikte yaşadığınız kişi ister sevgiliniz olsun ister eşiniz ister halanız ister amcanız, size şiddet uyguladıysa biz onu o evden uzaklaştırırız. Bu kişi sizin geçiminizi sağlıyorsa korkmayın, uzaklaştırdık diye aç kalacaksınız sanmayın. Onun da çözümü var” ifadeleriyle mahkemenin hükmü değerlendirdi.

Mavıoğlu devamında ise şu ifadeleri kullandı:

“O kişi evden uzaklaştırıldığı süre boyunca size ‘tedbir nafakası’ verecek ve böylece size hem şiddet uygulayamayacak hem de evden uzaklaştırıldığı süre boyunca sizi ekonomik olarak zorda bırakamayacak. Hani olur ya, şiddet uygulayan sevgili der ki, ‘Beş kuruşsuz kalırsın beni şikayet edersen, evden uzaklaştırılırsam sana kim bakacak açlıktan ölürsün.’ İşte mahkeme bu kanuna dayanarak şiddet uygulayan hane bireyini (partner, eş veya birlikte yaşanılan akraba, yakın) sizi korumak için evden uzaklaştırırsa ve bu kişi normal koşullarda sizin geçimizi sağlarken artık size para vermezse kanun ‘seni koruruz’ diyor, ‘şiddet uygulayanın eline mahkum değilsin, o para vermezse hakime başvur ve paranı al, aç kalmayacaksın’ diyor.”

Odatv.com

Kaynak : http://odatv.com/aile-ici-siddet-hakkinda-flas-karar-24051806.html

BİR CEVAP BIRAK