Ana sayfa Güncel Trump’ın Kudüs açıklamasına Sol ne dedi

Trump’ın Kudüs açıklamasına Sol ne dedi

144
0
PAYLAŞ

Trump’ın Kudüs açıklamasına siyasi yelpazenin solundaki partilerden de tepkiler geldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı gelmiştir. Tel Aviv'deki büyükelçiliğimizin Kudüs'e taşınması talimatını verdim” açıklamasına tepkiler çığ gibi büyüyor.

Siyasi yelpazenin solundaki partilerden de Trump’ın sözlerine tepkiler geldi.

CHP: “KABUL EDİLEMEZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel-Aviv’deki Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını kabul edilemez buluyor ve kınıyoruz.

Partimiz, müzakereler yoluyla başkenti Doğu Kudüs olacak 1967 sınırlarına dayanan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti ile güvenlikli sınırlar içinde yan yana yaşayacak İsrail devletine ilişkin çözüm perspektifini desteklemeye devam edecektir.”

TKP: “BARIŞ İÇİN; EMPERYALİZME, SİYONİZME VE GERİCİLİĞE KARŞI MÜCADELEYE”

Türkiye Komünist Partisi (TKP), ABD Başkanı’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararını protesto etti ve bu adımın son derece ağır bir provokasyon olduğunun altını çizdi. ‘Provokasyonlar ancak halkların birleşik politik mücadelesiyle boşa düşürülebilir’ denilen açıklama özetle şöyle:

Bu mücadelede halk düşmanlarının yeri bulunmuyor. Başta AKP iktidarı olmak üzere bölgenin gerici iktidarlarının böyle bir ehliyeti de yoktur. Tayyip Erdoğan İsrail karşıtı demagojiye ilk defa bugün sarılmıyor. Erdoğan’ın efelenmesinin içi boştur. Yıllar önce Davos’ta, Gazze ablukasında olduğu gibi…

TKP Kudüs’le ilgili alınan provokatif kararın halkların iradesi karşısında geçerlilik kazanamayacağını ilan etmekte ve bu adımın derhal geri çekilmesini talep etmektedir.

Bu vesileyle Filistin topraklarındaki işgale son verilmesini, 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olmak üzere bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin kurulmasını, Filistin devletinin Birleşmiş Milletler’e tam üye olarak kabul edilmesini, İsrail ordusunun Suriye ve Lübnan topraklarındaki işgale son vermesini, Gazze ablukasının koşulsuz ve derhal kaldırılmasını, Filistin topraklarındaki yasadışı İsrail yerleşimlerinin kaldırılmasını, yerleşimcilerin Filistin’i terk etmelerini, Filistin topraklarını parçalayan utanç duvarının yıkılmasını, Filistinli mültecilerin terk etmek zorunda kaldıkları yerlere geri dönebilmelerini, İsrail hapishanelerinde bütün siyasi tutsakların serbest bırakılmasını bir kez daha talep ediyoruz.”

ÖDP: “BU HAMLE NETANYAHU FAŞİZMİNE ‘YEŞİL IŞIK’TIR”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ise yazılı bir açıklama yaparak Trump’ın Ortadoğu’da yeni bir saldırı hazırlığı içerisine girdiği ifade ederek, Kudüs'ün işgalci İsrail devletine bırakılamayacağını vurguladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını deklare etmesi, tek kelimeyle ateşle oynamak olarak nitelendirilebilir. Filistin Halkı’nın acılarını tazeleyecek, öfkesini kabartacak bu hamle, Filistin sorununun çözümünü iyice imkânsız hale getirecek, adete aşırı sağcı Netanyahu yönetiminin faşist ve ayrımcı politikalarına ‘yeşil ışık’ anlamına gelecektir.

Tüm bu yaşananlara karşın, gün mazlum Filistin halkıyla dayanışma günüdür. ABD demokratik kamuoyunu bu kışkırtıcı hamleyi durdurmak için hareket geçmeye çağırıyoruz.

HTKP: “ABD VE MÜTTEFİKLERİ; KUDÜS’TEN VE ORTADOĞU’DAN ELİNİZİ ÇEKİN”

Halkın Türkiye Komünist Partisi (HTKP) açıklamasında şunlar belirtildi:

“Siyasal İslam ve Yeşil Kuşak emperyalizmin Filistin direnişini teslim alma projesidir.

ABD ve İsrail’in boyun eğdiremediği Filistin halkı AKP ve Hamas gibi örgütler eliyle parçalanmıştır.

ABD ve müttefikleri; Kudüs'ten ve Ortadoğu'dan elinizi çekin.

Yaşasın halkların kardeşliği!”

EMEP: “EMPERYALİST MÜDAHALEYE KARŞI FİLİSTİN HALKI İLE DAYANIŞMAYA”

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, ABD’nin Kudüs kararına ilişkin yaptığı açıklamada; “Bölgede dinler ve halklar arasında bir çatışmanın körüklendiği süreçte, ABD’nin bu girişimi yangına benzin dökmek anlamına gelmektedir. Böylesi bir girişim bölgede Müslüman ve Yahudi çatışmasını derinleştirmek anlamına gelmektedir. Oysaki burada esas olan şey Filistin’in demokratik bir yönetim içerisinde halkların taleplerini dikkate alan gerçek bir çözüm olması gerekir. Bölgede emperyalist kutuplaşmanın ve çatışmanın bir parçası olarak İsrail’de Yahudi ve Müslüman çatışmasını derinleştirmek, Bölgede yeni çatışmaların önünü açmak anlamına gelecektir. Dolayısıyla burada Filistin halklarının kendi kaderlerini tayin hakkı çerçevesinde, kendi geleceğini belirleme çerçevesinde, Filistin halkı ile dayanışma içerisinde olmak gerekiyor” dedi.

VATAN PARTİSİ: “TRUMP GÜCÜ YETİYORSA, ANCAK ABD’NİN BAŞKENTİNİ DEĞİŞTİREBİLİR”

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, ABD Başkanı Donald Trump’ın “Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul edeceğiz” sözleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Perinçek, açıklamasında “Trump gücü yetiyorsa, ancak ABD'nin başkentini değiştirebilir. Başka ülkelerin başkentini belirleyemez. Kudüs, Batı Asya halklarının kutsalıdır. Kudüs, Filistin'in başkentidir. Trump, aklı varsa, ABD'nin çöküşüne çare bulsun. Trump, her yere burnunu sokmasın. Türk Milleti ve Vatan Partisi olarak, Filistin devletinin ve halkının haklı mücadelesini destekliyoruz" ifadelerini kullandı.

DSP: “REDDEDİYORUZ VE KINIYORUZ!”

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Önder Aksakal, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Trump'ın Kudüs kararı, Ortadoğu projesinde Siyonizmin (B) planıdır. Suriye ve Türkiye'yi aşamayan Amerika bu kararla baltayı taşa vurmuştur. Reddediyoruz ve kınıyoruz!” dedi.

HKP: “ABD EMPERYALİSTLERİNİN ORTADOĞU’DAKİ TEK STRATEJİK MÜTTEFİKİ SİYONİST İSRAİL”

 Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Kudüs’ün Siyonist İsrail’in başkent kararının aynı zamanda, Selahattin Eyyubi’nin Haçlı Ordularına yenilgiyi tattırdığı, sayısal üstünlüklerine güvenin getirdiği, havalarının indirildiği Hıttin Zaferi’nin de intikamı olduğunu belirtti.

2005 yılında İsrail’e yaptığı ziyarette, Beyrut kasabı Ariel Şaron tarafından; “Yahudi milletinin başkenti ve İsrail’in başkenti Kudüs’e hoş geldiniz’ diyerek karşılanan ve bu sözlere dostça yanıt veren AKP’gillerin şefi mi karşı koyabilecek?” denilen açıklamadaYahudi Lobisinden üstün cesaret madalyası alabilen, bunu onuruna yediren mi bu karara karşı durabilecek?” diye soruldu.

Açıklamada “Safımız mazlum Filistin halkının safıdır. Basın açıklamalarımızla, eylemlerimizle, destek mesajlarıyla yanınızdayız” ifadeleri yer aldı.

TKH: “ABD VE İSRAİL YENİ PROVOKASYONLAR PEŞİNDEDİR!”

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) “ABD emperyalizminin Kudüs’ü başkent olarak kabul etme girişimi, Ortadoğu’da bir kez daha yıkım ve kaosun önünü açacak yeni bir saldırganlık politikası olarak görülmelidir” dedi.

Açıklama şöyle devam etti:

“1967 yılında İsrail tarafından işgal edilen ve yerleşime açılan Kudüs’ün İsrail tarafından 1980 yılında gayri hukuki olarak başkent ilan edilmesinin uluslararası hukukta tanınmamasına rağmen, uluslararası hukuku bir kez daha çiğnemekte beis görmeyen ABD emperyalizminin Siyonist ve işgalci İsrail yönetiminin yanında yer alarak attığı bu adım Filistin halkına dönük bir saldırıdır.

Filistin sorununun çözülmesinin yolu bellidir: İsrail, işgal ettiği Filistinlilerin topraklarını Filistin halkına teslim etmelidir.

Türkiye’nin Tel Aviv ve Kudüs’te Büyükelçi seviyesindeki elçilik ve konsolosluk temsilcilikleri bulunduğu ayrıca not düşülmelidir. AKP tarafından Kudüs konusunda yapılan açıklamalar, bir kez daha “one minute” şovunu hatırlatmaktadır. ABD emperyalizminin isteği doğrultusunda, Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığını üstlenip, yine İsrail, ABD, Suudi Arabistan ve Katar ortaklığıyla cihatçı çeteleri destekleyerek Ortadoğu’da emperyalist planların parçası olan AKP iktidarının bu sözleri ikiyüzlüdür.

Suriye’nin parçalanması ve İslamcı bir rejimin kurulması için son 7 yıldır başlatılan emperyalist planın bir parçası olan AKP ve İslamcı siyaset, aslında siyonizmin destekçisi olarak işlev görmüştür. Bilinmelidir ki, Suriye’nin parçalanması, zayıflatılması ve yıkıma sürüklenmesi en fazla Siyonist İsrail yönetiminin çıkarına yönelik bir gelişmeydi. AKP iktidarı işte böylesi bir planın parçası olarak, şimdi utanmadan Filistin davasının tarafıymış gibi gözükmek istemektedir.

Gerçekler halkımız tarafından net olarak bilinmeli, emperyalizmin yeni provokasyon girişimine ve iki yüzlü söylemlere karşı dikkatli olmalıdır.”

TOPLUMCU KURTULUŞ PARTİSİ: “FİLİSTİN HALKI KAZANACAK!

Toplumcu Kurtuluş Partisi (1920 TKP)’nin açıklaması ise şöyle:

“Amerikan emperyalizmi, Filistin’i boğmak için el yükseltiyor.

Filistin halkının yanındayız.

Filistin halkı kazanacak!

Suriye halkı kazanacak! 

Irak halkı kazanacak! 

Türkiye halkı kazanacak! 

Emperyalizm, sömürgecilik, siyonizm, dinci ve ırkçı gericilik kaybedecek.”

TİKP: “KAHROLSUN AMERİKAN EMPERYALİZMİ, KAHROLSUN SİYONİZM!”

Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) açıklaması ise şöyle:

ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma vakti gelmiştir" açıklaması yeni bir saldırı politikasının habercisidir.

Amerikan emperyalizmi, İsrail siyonizmini de yanına alarak bölgemizi kaosa sürüklemek, halklara savaş açmak istiyor.

Direnen Filistin halkının yanındayız.

Kahrolsun Amerikan emperyalizmi ve işbirlikçileri, yaşasın özgür, bağımsız Filistin!”

Odatv.com

Kaynak : http://odatv.com/trumpin-kudus-aciklamasina-sol-ne-dedi-0812171200.html

BİR CEVAP BIRAK